Făcători de bine și ctitori

O mănăstire este bun obștesc, mai ales cele ardelene care n-au prea avut parte de ctitori cu rang voievodal. Ele sunt un bun al tuturor, precum învățătura creștină pe care o propovăduiește și o apără.
Dacă temelia Curții de Argeș se sprijină pe o jertfă, cea a Strâmbei stă pe dragostea și credința a nenumărați creștini care știu din veac cât preț are darul pentru cei care și-au închinat viața lui Dumnezeu.
Între ei se cuvine ai pomeni pentru ajutorul refacerii mănăstirii:
Exploatarea minieră Sărmășag (dir. Ing. Iancău Ioan); Mina Zăghid - Hida (ing. Fetea Leontin); SC „Remat" SA Zalău (dir. Ciupe Liviu); SC „Ardaf” SA Zalău (dir. Ielciu Augustin); Angajații SC „Scala" SA - magazinul Ziridava Arad; Primăria comunei Hida.
Familiile: Ardelean Victor - Zalău; Boca Veronica - Voievodeni; Chiba Iosif - Zalău; Chira Dan - Tihău; David Ioan și Maria - Zalău; Duma Ovidiu - Zalău; Ghișe Ciprian cu un grup de credincioși din Baia Mare; Giurgiu Dragoș - Victor - Valea Drăganului; Groza Alexandru - Păduriș; Hotăran Petru - Arad; Onău Alexandru - Zalău; Păcală Nicolae - Oradea; Popa Marius - Zalău; Poptelecan Augustin - Cluj-Napoca; Rus Gheorghe - Păduriș; Stanca Grațian - Zalău; Marc Tiberiu cu familia - Zalău; Nosa Iuliu cu familia - Zalău; Birtocan Vasile cu familia - Cluj-Napoca; Onorati Enrico cu familia - Italia; Petruș Dorin - Dumitru cu familia - Hida; Boldor Florin cu familia - Hida; Pop Gheorghe cu familia - Zalău și toți credincioșii care au contribuit la această lucrare.